Częstym problemem, który występuje wśród wielu osób, jest widoczna łupież. Pomimo pielęgnacji i stosowania wielu szamponów oraz innych preparatów, ta dolegliwość nie może zniknąć? Najprawdopodobniej pielęgnacja włosów nie jest odpowiednia i dobrze dobrana. Nie każdy kosmetyk, który w opisie ma zawarte, że działa przeciw łupieżowo, może nam nie tylko pomóc, a czasem pogłębić nasz problem. Jak zacząć działać i jakie kosmetyki wybierać?
Skąd się bierze łupież?
Trzeba zacząć od tego, że łupież to choroba skóry, która dotyka wszystkich, bez względu na płeć oraz wiek. Przede wszystkim tak częsty problem u populacji powodują grzyby Malassezia. Występujące w dużych ilościach powodują nadmierne złuszczanie się naskórka oraz łojotoku skóry głowy o różnym nasileniu. Takie rozmnażanie się grzybów na taką ogromną skalę powoduje m.in. stres niewłaściwa dieta.
Jakie składniki powinny mieć dobre szampony przeciwłupieżowe?
W celu osiągnięcia wymarzonych rezultatów, konieczne jest dobranie odpowiedniego preparatu. Ważne jest, aby szampon przeciwłupieżowy posiadał:
- kwas salicylowy- działanie tego składnika polega na rozpuszczeniu zrogowaciałego naskórka oraz usunięciu płatków łupieżu.
- siarczek lub dwusiarczek selenu- spowalnia nadmierne złuszczanie i świąd skóry.
- klimbazol- pozwala na złagodzenie swędzenia czy pieczenia skóry. Zapobiega łupieżowi.
- pirytonian cynku- składnik, który działa antybakteryjnie oraz przeciwłupieżowo.
- pirokton olaminy- hamuje wzrost grzybów odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu.
Jakie witaminy powinny wystąpić w szamponach przeciwłupieżowych?
Szampon na łupież (https://a-manada.pl/szampony-przeciwlupiezowe) powinien zawierać witaminy i minerały. Powinny się znaleźć witaminy takie jak:
- witamina A- odpowiada za regenerację naskórka i wspiera produkcję lipidów skórnych.
- witamina PP- zregeneruje naskórek oraz pobudzi syntezę kolagenu.
- witamina E- również pełni funkcję regeneracji naskórka.
- witamina B3- zmniejsza łojotok oraz odżywia skórę
- gliceryna- nawilża skórę, a łupież jest powodowana suchością skóry głowy.
- wyciągi z pokrzywy, rumianku czy mięty- wspaniale działają na łupież, a także kondycję skóry i nadadzą charakterystyczny przyjemny zapach preparatowi.
Jaki szampon na łupież tłusty, a jaki na łupież suchy.
W rzeczywistości są dwa rodzaje łupieżu. Na ten pierwszy, czyli ,,tłusty” warto wybierać preparaty keratolityczne. Pozbędą się naskórka, jak i zahamują rozmnażanie się grzybów. Na łupież ,,suchy” można sięgnąć po szampon mający peelingujący kwas salicylowy czy dwusiarczek selenu. Nawilży skórę głowy oraz zniweluje łupież.