Perły są pięknym naturalnym materiałem, który tworzy wspaniałą biżuterię na każdą okazję. Najważniejsze jest zrozumienie, jak prawidłowo łączyć biżuterię z różnymi rodzajami ubrań i dodatków, jakie kształty i kolory będą pasowały kobietom, a które lepiej będą wyglądały na męskiej dłoni. W tym artykule powiemy Ci, jak wybrać jeden z najbardziej popularnych akcesoriów perłowych — bransoletka perły.
Kolor
Jedną z najważniejszych cech tego materiału jest jego naturalny połysk. Perły nie wymagają polerowania, a najdrobniejsze okazy potrafią odbijać światło niemal jak lustro. Wskaźnikiem jakości pereł jest ciepły połysk, który pochodzi jakby z głębi kamienia.
W przypadku biżuterii bardzo ważne jest, aby wszystkie perły były dobrane jednolicie — wszelkie różnice w połysku i kształcie doprowadzą do utraty integralności dzieła. Perły charakteryzują się dużą różnorodnością odcieni. Barwa i kształt minerału zależą od warunków jego powstawania, pochodzenia i rodzaju mięczaka, w którego muszli powstał. Najbardziej znanym kolorem jest biały gors, z którym przede wszystkim kojarzone są perły. Jest to również najbardziej sprawdzona opcja i będzie dobrze wyglądać na każdej dłoni.
Mniej popularne opcje nie będą wyglądać tak dobrze na niektórych odcieniach skóry. Z reguły odcień jest doradzany w następujący sposób:
- Dla ciemnej skóry wybierz bransoletkę z perłami w złotym odcieniu. Nie będzie się zbytnio wyróżniał na tle ciemniejszej skóry;
- Dla skóry o odcieniu brzoskwini — perły o oliwkowym odcieniu;
- Do jasnej cery najlepiej pasowałby różowy odcień minerału.
Bransoletka z pereł czarnych staje się ostatnio coraz bardziej popularna. Z reguły dobiera się je do określonego koloru ubrań, gdyż równie dobrze wyróżniają się na każdej skórze.
Dużą uwagę zwraca się na symbolikę poszczególnych kolorów, a tu wszystko zależy od tradycji kulturowych. Na przykład biel kojarzy się w Europie z czystością i higieną, natomiast w Azji ma ciemniejsze konotacje — w niektórych krajach jest to kolor śmierci.
Przy wyborze koloru zalecamy sprawdzenie u sprzedawcy, czy jest to kolor naturalny czy sztuczny. Syntetyczne barwniki mogą nadać perłom dowolny kolor lub odcień; nie są jednak tak trwałe i są tańsze. Na oko można odróżnić kolor sztuczny od naturalnego, minerały pochodzenia sztucznego mają niewielkie niedoskonałości, gdy przyjrzymy się im z bliska.
Kształt
Perły pochodzenia naturalnego rzadko mają idealny kulisty kształt. Najczęściej spotykane odmiany perły to owalna, łezka, półkulista lub kulista. Z reguły kamienie o regularnym kształcie są znacznie droższe. Niemniej jednak nieidealny kształt pozwala na indywidualność bransoletki perły, gdy wszystkie kamienie są odpowiednio dobrane. Taka biżuteria wygląda jeszcze ciekawiej niż klasyczna i zapewnia dodatkową oryginalność tej, która ją nosi.