Świece sojowe są produktem naturalnym i należy je odpowiednio traktować. Nie ma w tym co prawda większej filozofii, ale znajomość i przestrzeganie kilku podstawowych zasad pomoże każdej świecy przetrwać tak długo, jak to możliwe, aż do ostatniej kropli wosku. Jak więc powinno się palić świece sojowe?
Najważniejsze zasady palenia świec sojowych
Paląc świecę sojową trzeba poczekać, aż cała powierzchnia wosku się roztopi. Jest to szczególnie ważne przy pierwszym wypalaniu, ponieważ wosk topi się za każdym razem i wraca do miejsca, w którym topił się poprzednio. Dzięki temu procesowi uniknąć można tzw. tunelowania świecy, kiedy świeca gaśnie i zużywa się cały wosk.
Świec sojowych nie należy palić jednorazowo dłużej niż 4 godziny, aby jak najdłużej zachowały swój zapach. Nadmierne nagrzewanie znacznie przyspiesza odparowywanie zawartego w niej oleju.
Przed zapaleniem świecy warto pociąć bawełniany knot na kawałki o długości około 0,5 cm. Proces ten zapewnia, że świeca nadal pali się pięknym, równym, pozbawionym migotania płomieniem, a sam knot nie kruszy się.
Bardzo istotne jest przechowywanie świec, kiedy się nie palą. Świece powinno unikać światła słonecznego i przechowywać je należy w temperaturze pokojowej. W wysokich temperaturach wosk może się zdeformować lub odbarwić. Dodatkowe informacje o tym jak palić świece sojowe znajdziesz w artykule topwosk.
Bezpieczeństwo podczas palenia świec sojowych
Podczas używania naturalnych świec sojowych należy przestrzegać kilka zasad bezpieczeństwa:
- świece należy ustawiać na płaskiej, żaroodpornej powierzchni z dala od łatwopalnych materiałów i przeciągów,
- nie należy przenosić i przesuwać świecy gdy wosk jest płynny,
- zapalając kilka świec, należy umieścić je w odległości co najmniej 10 cm od siebie,
- należy trzymać świece poza zasięgiem dzieci i zwierząt,
- nie można pozostawiać płonących świec bez nadzoru.